GreenMetric Nedir?

Üniversitelerin sürdürülebilirlik faaliyetlerini değerlendirmeye yönelik uluslararası bir sistem olan UI GreenMetric Dünya Üniversite Sıralaması, üniversitelerin performanslarını, sürdürülebilirlik konusuna ilgilerinin başlıca göstergeleri olarak kabul edilen 6 ana kriter başlığı altında değerlendirir: “yapı ve altyapı”, “enerji ve iklim değişikliği”, “atıklar”, “su kaynakları”, “ulaşım” , “eğitim ve araştırma.” Sıralamaya başvuran üniversitelerin her bir kriter için puanları, başvuru anketi ile birlikte sunulan kanıt belgelerine dayanarak hesaplanmaktadır. Başvuran üniversitelerin başarı sıralaması her bir ilgili alanda alınan puanlara ve genel ortalamaya göre belirlenmektedir.

Kapadokya Üniversitesi 2019 yılından bu yana GreenMetric sıralamasına katılmaktadır.

2022 UI GreenMetric Dünya Üniversite Sıralaması hakkında daha fazla bilgi almak için: https://greenmetric.ui.ac.id/rankings/overall-rankings-2022/

2022

Kapadokya Üniversitesi, GreenMetric 2022 listesinde, toplam puan esasına göre yapılan sıralamada, Türkiye’den katılan 20 vakıf üniversitesi arasında 8. sırada yer aldı; üniversitemiz bu grupta “Ulaşım” başlığında 2. sırada, “Eğitim-Araştırma” başlığında 6. Sırada, “Enerji ve İklim Değişikliği” başlığında ise 7. sırada bulunuyor. Kapadokya Üniversitesi, bu yıl katılımcı Türk üniversitesi sayısının 71’den 83’e çıkmasına rağmen, bir önceki yıl 30. sırada yer aldığı Türkiye genel sıralamasında, 2022 değerlendirmesinde de 30. sıradaki yerini korudu. Üniversitemiz, 2022 yılında toplam 85 farklı ülkeden 1050 üniversitenin katıldığı GreenMetric üniversiteler sıralamasında 352. sıraya yükseldi ve sertifikasyon elde etti.

2021

Kapadokya Üniversitesi Greenmetric 2021 listesinde Türkiye’deki vakıf üniversiteleri arasında altıncı, “eğitim ve araştırma”, “atık yönetimi” ve “ulaşım” alanında beşinci; Türkiye’deki üniversiteler arasında  “atık” alanında 17., genel sıralamada ise 30. sırada yer almaktadır. Üniversitemiz GreenMetric dünya listesinde 916 çevreci üniversite arasında 407. sıradadır.

2020

Kapadokya Üniversitesi GreenMetric 2020 listesinde Türkiye’deki vakıf üniversiteleri arasında dördüncü, Türkiye’deki üniversiteler arasında “eğitim ve araştırma” ve “taşıma” alanlarında üçüncü, “atık” kategorisinde diğer bir üniversite ile ikinci, genel sıralamada 16. sırada yer almaktadır. Üniversitemiz GreenMetric dünya listesinde 912 çevreci üniversite arasında 321. sıradadır.

2019

Kapadokya Üniversitesi GreenMetric 2019 listesinde Türkiye’deki vakıf üniversiteleri arasında dördüncü, Türkiye’deki üniversiteler arasında “eğitim ve araştırma” alanında yedinci, genel sıralamada 18. sırada yer almaktadır. Üniversitemiz GreenMetric dünya listesinde 780 çevreci üniversite arasında 392. sıradadır.