WWF-Dünya Doğayı Koruma Vakfı girişimiyle 2007’de başlayan Dünya Günü hareketi, dünyanın dört bir yanında insanların ışıklarını kapatıp gezegen için sembolik olarak destek göstermeleri ve çevresel sorunlara dikkat çekmek amacıyla “ışıkları kapatma” eylemi ile tanınmıştı.

 

Dünya Günü, bu yıl da herkesi yine ışıkları kapatarak sembolik destek göstermeye ve gezegen için olumlu etki yaratacak herhangi bir şey yapmak için 1 saat ayırmaya davet ediyor.

 

Doğal çevreyi gözlemleyip onunla bağ kuracağınız bir yürüyüş ya da gezi etkinliği, bir doğa belgeseli izlemek, doğal çevreye dair farkındalığınızı artıracak bir metin okumak, bir sivil toplum kuruluşunda gönüllü olmak, eski eşyaları ileri dönüşümle yeniden kullanılır hale getirmek, artan gıdaları değerlendirmek gibi gezegen için olumlu etki yaratacak bir eyleme 1 saatiniz ayırabilirsiniz.

 

Önümüzdeki 7 yıl, hepimizin geleceği için son derece önemli – Gezegenimize geri dönülemez zararlar vermemek için 1.5°C küresel ısınma eşiğinin altında kalmalıyız ve ekosistem tahribatını 2030’a kadar tersine çevirmeliyiz. Bunun gerçekleşmesi için bireyler, toplumlar, işletmeler ve hükümetlerin kolektif bir çaba içinde acil olarak çaba sarf etmesi gerekiyor.

 

Daha detaylı bilgi ve olumlu eylem önerileri için: Tıklayınız.