Arılar, doğa için büyük bir önem taşır. Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez ürünü olan balı üretmelerinin yanı sıra doğanın, ağaçların, oksijenin devamlılığında büyük rol oynarlar. Arılar, çiçeklere polenleri dağıtarak bitkilerin, ağaçların meyve vermesine, tohumlarını dağıtmasına olanak sağlarlar. Arıların, hayattaki bu önemli görevi ise bizim için hayati olan oksijen döngüsünü devam ettirir. Kısaca söylemek gerekirse, dünyadaki yaşamın büyük bir kısmı arıların görevlerini yapmalarına bağlıdır.

Son yıllarda, arı kolonilerinin sayısında yıllık bir düşüş gerçekleşmekte. Bu sayı, yabancı ülkelerde yapılan çalışmalara göre, dünya genelinde ortalama %40 olarak tahmin ediliyor (Ramsay). Arıların sayısının düşüşündeki en büyük etken ise biziz.

Arılar yaşamaları için gereken besini bitkilerden alırlar. Ormanların tahrip olması, yeşil alanların sanayileşmesi arı kolonilerin aç kalmasına ve en sonunda yok olmasına neden olur.  Sadece 2019 senesinde, Türkiye 45 bin hektarlık orman ekosistemi kaybetmiştir ve ağaçlandırma çalışmaları önceki seneye kıyasla %37.7 azalmıştır (Akdemir).

Arıların sayısının düşüşündeki bir diğer faktör ise yanlış ve bilinçsiz ilaçlamadır. Tarımda kullanılan bazı ilaçlar sadece haşereleri öldürmekle kalmayıp arıların ölümüne de sebep olurlar.

Arıları ve dünyadaki yaşamı korumak için atabileceğiniz bazı adımlar:

  • Ormansızlaştırma ve doğal alanların tahribatına sessiz kalmayın
  • Tüketiğiniz ürünlerin doğru ilaçlarla ilaçlanmış olduğu kontrol edin
  • Mümkün olduğunca, organik ve yerli ürünleri tercih edin

Kaynakça

Akdemir, Özer. “2019’Da Ormansızlaştık!” Ekoloji Birliği. 05/07/2020, https://ekolojibirligi.org/2019da-ormansizlastik/. 09/08/2020

Jacoba, Julia. “Nearly 40% decline in honey bee population last winter ‘unsustainable,’ experts say (Arı nüfusunda neredeyse %40 düşüş, uzmanlar ‘bu sürdürülemez’ diyor).” abcnews. 09/06/2020, https://abcn.ws/2Lanmmq. 09/08/2020

Ramsay, Sammy. “Honey Bees Need Your Help, Honey (Bal Arıları Yarımı İstiyor Tatlım).” npr. 02/04/2020, https://www.npr.org/transcripts/825305756. 09/08/2020.