Günümüzde başta iklim değişikliği olmak üzere çok çeşitli insan faaliyetleri kaynaklı etkiler nedeniyle risk altında bulunan bu doğal hazinelerin önemine dikkat çekmek için Birleşmiş Milletler 2002 yılını Uluslararası Dağ Yılı ilan etmiş, 11 Aralık 2003 yılında ise ilk Uluslararası Dağ Günü kutlanmıştı. Kapadokya Üniversitesi de 2020 yılı itibariyle “KÜN Sürdürülebilirlik” etkinlikleri kapsamına Uluslararası Dağ Günü’nü almıştır. Üniversitemizin bu hassasiyetinin gelişmesindeki kuşkusuz en etkili aktör, çok yakın komşumuz Erciyes Dağı’dır.

Karşımıza ilk çıktığı anda muhtemelen büyük çoğunluğumuza gözlerimizin gördüğü “en büyük, en yüksek ve belki de en parlak” şeyin kendisi olduğunu hiçbir çaba harcamadan düşündürtmüştür heybetli Erciyes Dağı. Türkiye’nin beşinci, İç Anadolu bölgesinin ise en yüksek zirvesine sahip Erciyes, 3.300 kilometrekarelik bir alana yayılmış olup, deniz seviyesinden 3.917 metre yükseklikte gök yüzü ile buluşmaktadır.

Peki Erciyes ne demek biliyor musunuz?
Erciyes temalı fotoğraf, çizim ve/veya eskizlerinizle birlikte cevaplarınızı, 11 Aralık’ta Instagram’da @kapadokyauniversitesi ve @kapadokyauniversitesisosyal hesaplarımızı etiketleyerek story olarak paylaşmanızı bekliyoruz.

 

https://www.un.org/en/observances/mountain-day

http://www.fao.org/international-mountain-day/imd-around-the-world/en/