Dünyamız, içilebilir su kaynaklarının gitgide azalması tehdidi ile karşı karşıya ve bunun sorumlusu biz insanlarız…

Dünyanın doğal su rezervlerinin sadece %3’ü insanların tüketimine uygun ve bu %3’lük yaşam kaynağı, iklim değişikliği, bilinçsiz su tüketimi ve kirlilik sebebiyle son on yılda daha da azaldı.

Küresel ısınmaya sebep olan ve Dünya’ya ulaşan güneş ışınlarının uzaya geri yansımasını zorlaştıran hatta bazen engelleyen sera gazları dünyayı içeriden ısıtıyor. Isınan hava, yeryüzündeki suyu daha hızlı bir şekilde ve büyük miktarlarda buharlaştırmaya başlıyor. Bu buharlaşma sadece su rezervlerini değil, toprağı da etkiliyor.

Doğanın kendi su döngüsü sırasında, yağış olarak yerküreye düşen her 100 damla yağmurun 36’sı “mavi damla” olarak adlandırılıyor ve su rezervlerinin üzerine düşüyor.

Kalanı ise karaya düşüyor ve toprağı nemlendiriyor. Bu şekilde yeryüzüne geri dönen su damlalarına ise “yeşil damla” deniyor.  Küresel ısınma, topraktaki suyun buharlaşmasını hızlandırıyor. Kuruyan toprak, mavi damla suyunu, yani su rezervlerini emmeye başlıyor. Zaten artan popülasyonun su ihtiyacını desteklemekte zorlanan su rezervleri kuruyarak toprağa karışıyorlar.

Dünyamızın gelecekte karşılaşacağı su kıtlığının bir diğer sebebi ise su kirliliği. Eskiden içilebilir suyun aktığı Ganj Nehri, artık, her gün yaklaşık bir milyar galon atık emiyor. Dünyanın farklı yerlerinde içimizi acıtan bu örneklere sıklıkla rastlıyoruz.  Gün geçmiyor ki şu yada bu sahile ölü balıklar vurmasın…

Su, günlük hayatta farklı işler için kullanılıyor ancak bazen bilinçsiz kullanım sebebiyle ziyan oluyor. Süs amaçlı yapılan ve yakın derelerden çekilen su ile doldurulan çeşmeler, ölçüsüz sulama yapan fıskiyeler, çok suyu harcayarak yıkanan tabak çanaklar, bilinçsizce kullanılan suyun sadece bazı örnekleri.

Su, hayatımızın neredeyse her alanı ile doğrudan ya da dolaylı olarak bağlantılı. Onu korumak bizim görevimiz ve yaşamımız da buna bağlı.

Peki, siz bu konuda ne yapabilirsiniz:

  • Günlük hayatınızda kullandığınız su miktarına ilişkin bilinçli olun, suyu tükenmez sanmayın
  • Yağmur suyunu kullanmanızı sağlayacak sistemler düşünün eskiden sarnıçlar vardı. Şimdi neredeler?
  • Suyu kirletmeyin ve çevreye çöp atmayın
  • Seçtiğiniz beyaz eşyaların, enerji verimliliği sağladığından emin olun
  • Bahçe ve tarla sulamada, damla sulama sistemlerini tercih edin
  • Bilinçsiz, izinsiz açılan kuyulara ve süs havuzları için derelerden çekilen suya karşı sessiz kalmayın
  • Suyu bilinçsiz şekilde kullanan ve kirliliğe sebep olan firmaları desteklemeyin,
  • Karbon ayak izinizi küçültün

 

Kaynakça

“13 best ways to save water (Suyu bilinçli harcamanın 13 yolu).” Friends of The Earth. https://friendsoftheearth.uk/natural-resources/13-best-ways-save-water-stop-climate-breakdown.  11/08/2020.

Güneş, Merve ve Mikail Sevinç. “Türkiye’nin kuruyan gölleri (Turkey’s drying lakes).” TRT Haber. 03/12/2019, https://www.trthaber.com/haber/turkiye/turkiyenin-kuruyan-golleri-444292.html.11/08/2020.

Hadhazy, Adam. Top 10 Water Wasters: From Washing Dishes to Watering the Desert (Su İsrafının Top 10 Sorumlusu: Bulaşık Yıkamaktan Çöllere Sulamaya).” ScientificAmerican. 23/07/2008, https://www.scientificamerican.com/article/top-10-water-wasters/. 11/08/2020.

Harvey, Fiona. “Are we running out of water (Suyumuz mu bitiyor)?” The Guardian. Guardian News & Media, 18/06/2018, https://www.theguardian.com/news/2018/jun/18/are-we-running-out-of-water. 11/08/2020.

“How Much Water is There on Earth (Dünyada Ne Kadar Su Var)?” USGS. U.S. Department of the Interior, https://www.usgs.gov/special-topic/water-science-school/science/how-much-water-there-earth?qt-science_center_objects=0#qt-science_center_objects. 11/08/2020.

McCarthy, Joe. “The Most And Least Polluted Rivers And Waterways in the World (Dünyadaki En Temiz ve En Kirletilmiş Nehirler Ve Su Yolları).” Global Citizen. Global Poverty Project, 24/08/2016, https://www.globalcitizen.org/en/content/clean-dirty-rivers-water-polluted/. 11/08/2020.

University of New South Wales. “The long dry: Why the world’s water supply is shrinking (Uzun kuraklık: Dünyanın su kaynakları neden azalıyor).” ScienceDaily. 13/12/2018, www.sciencedaily.com/releases/2018/12/181213090004.htm. 11/08/2020.